June 25, 2022 09:55
Свет

Бајден заминува на посети во Азија

Претседателот на САД, Џо Бајден денеска заминува во Азија, на своето прво патување таму откако е на функција. Бајден е уверен дека конфронтацијата со Русија, повторно го засили американското раководство, додека се внимава оти непријателските севернокорејски нуклеарни тестови би можеле да го раскинат оптимистичкото сценарио, пишуваат американски медиуми.

Тој прво ќе ја посети Јужна Кореја, а потоа Јапонија в недела, за да одржи самити со лидерите на земјите. Во Токио, Бајден ќе присуствува и на регионалниот самит на Австралија, Индија, Јапонија, САД.

Патувањето се наведува како доказ дека САД дополнително ги градат неодамнешните потези за да го зацврстат својот повеќегодишен ориентир кон Азија, каде растечката кинеска комерцијална и воена моќ, сè повеќе го враќа назад децениското американско лидерство.

Советникот за национална безбедност, Џејк Саливан ја отфрли идејата дека војната во Украина го зема вниманието на Бајден од таа мисија.

go88 mới nhất dow go88 go88 math

sunwin nhà cái Link tải SUNWIN Club cho điện thoại Android/ Iphone APK/ IOS sunwin - kingdom of gems