October 22, 2021 08:42
Свет

Бајден го повика гувернерот Куомо да поднесе оставка

 Американскиот претседател Џо  Бајден, претседателката на Претставничкиот дом на САД Ненси Пелоси и бројни членови на Демократската партија побараа гувернерот на државата Њујорк Ендрју Куомо да поднесе оставка.

– Мислам дека тој треба да поднесе оставка, рече Бајден.

Наодите на државното обвинителство кои се однесуваат на обвинувања за сексуално малтретирање од страна на Куомо, од кои повеќето беа првично објавени минатата зима, доведоа до бројни барања од истакнати демократи за негова оставка.

Американските сенатори Чак Шамер и Кирстен Гилибранд вчера по објавувањето на извештајот изјавија дека наодите од истрагата ги зајакнуваат нивните повици за оставка на Куомо, упатени првпат во март оваа година.

„Ниту еден избран функционер не е над законот. Жителите на Њујорк заслужуваат подобро во кабинетот на гувернерот. Се уште веруваме дека гувернерот треба да поднесе оставка”, велат Шамер и Гилибранд во заедничко соопштение.

Гувернерот на Њујорк, Ендрју Куомо ги отфрли обвинувањата на државното обвинителство дека сексуално малтретирал 11 жени, вклучително и вработени во неговиот кабинет, и дека се обидел да им се одмазди на жените што го пријавиле. 

AnimeTV Watch english anime Online in HD for FREE

Website https://animedao.nl: Watch Lostorage Conflated WIXOSS: Missing Link animedao Episode Full animedao boku no hero academia

https://aniwatch.pro aniwatch me

AnimeFLV: Skip Beat! anime episode 25 online free at https://animeflv.uk anime sites

Bitchute: https://www.bitchute.com/channel/gogoanimebe/

Gogoanimebe webflow: https://gogoanimebe.webflow.io/