June 26, 2022 06:24
Свет

Башеле: Илјада тела пронајдени на подрачјето на Киев

Високата комесарка за човекови права на Обединетите Нации, Мишел Башеле денеска изјави дека илјада тела се пронајдени на подрачјето на Киев изминатите недели и оти истрагата за случувањата во Украина може да укаже на извршени воени злосторства.

– Размери на нелегални убиства, вклучувајќи и индиции за егзекуции по кратка постпка во области северно од Киев, се шокантни, појасни Башеле во порака до Советот за човечки права.

Советот за човечки пава денеска треба да одлучи дали ќе бара од истражителите официјална истрага за случувањата во Киев и во други украински региони во февруари и март.

dang ky go88 GO88 - Link Tải Go88 Fun Club Thiên Đường Cờ Bạc go88 không the kết nối đến máy chủ

game bài macao sunwin sunwin khuyen mai tải game sunwin