January 30, 2023 03:00
Спорт

Барселона нема да го пушти Кеси во зимскиот трансфер рок

Фудбалерот од средниот ред на Барселона, Френк Кеси нема да добие дозвола за напуштање на каталонскиот клуб во претстојниот трансфер прозорец.

Барселона одби три понуди за 25-годишниот фудбалер од Брегот на Слоновата Коска по состанокот со неговиот агент.

До „Камп ноу” понуди за трансфер на Кеси стигнале од Наполи, Интер и клуб од англиската Премиер лига.

Кеси има дефицит од тренинзите, но Барселона сака да го задржи барем до крајот на сезоната бидејќи централниот среден ред на тимот е недоволно екипиран.

Втората причина е што доколку Кесие замине, Барселона нема да може да добие некого за возврат поради финансискиот фер плеј – клубот нема дополнителни пари.

На почетокот на ноември се дозна дека играчот од средниот ред беше надвор од терените 1,5 месец поради повреда на колкот.