August 3, 2020 15:23
Спорт

Барса направи пресврт, но не го победи Сосиедад па се жали за недосуден пенал вината

Барселона се враќа само со бод од гостувањето кај Реал Сосиедад. Домаќинот поведе од пенал, потоа гостите го свртеа резултатот во своја корист со погодоците на Гризман и Суарез, за Исак да изедначи на 2-2.

Но резултатот можеше да биде поинаков откако во завршните мигови од мечот и еден од последните напади на натпреварот, Жерард Пике беше соборен во противничкиот шеснаесетник. Сепак, судијата само одмавна со рацете а не се огласи ниту ВАР.

Ваквиот развој на настаните ги разгневи „каталонците“ кои жестоко протестираат и сметаат дека се оштетени.

На нивна страна се дури и весниците од Мадрид, АС и Марка во своите анализи и во разговорите со експертите посочуваат дека морало да има пенал за стартот над Пике, особено поради критериумот кој го наметнал судијата и досудената најстрога казна во корист на Реал Сосиедад во првото полувреме.