December 9, 2022 22:55
Uncategorized

Барса и Атлетико пред договор за трансферот на Гризман

Антоан Гризман е блиску до комплетирање на постојаниот трансфер од Барселона во Атлетико Мадрид, откако двата шпански гиганти се пред решавање на проблемот кој до неодамна значеше дека тренерот Диего Симеоне го пушташе Французинот во игра само во последните половина час.

Атлетико и Барса преговараат за менување на условите на договорот за позајмица, и според „Гол“, Атлетико ќе плати 20 милиони евра плус бонуси на крајот на сезоната, додека тој ќе добие кратење на платата за 25 отсто за Атлетико да остане во рамките на правилата за финансиски ферпеј во Ла лиг.

Гризман се врати во Атлетико на двегодишна позајмица во 2021 година, и во тој првичен договор имаше обврска за купување за 40 милиони евра доколку тој игра барем 45 минути во половина од мечевите на Атлетико во втората сезона од договорот (тоа е тековната 2022/23). Токму поради ова, минутите на Гризман оваа сезона беа ограничени.