September 24, 2021 07:47
Свет

Барние: Без измени во имиграциската политика на ЕУ, ќе има нови Брегзити

Поранешниот преговарач на ЕУ ​​за Брегзит, Мишел Барние, кој се кандидира за претседател на Франција, предупреди дека други земји ќе го следат примерот на Велика Британија и ќе ја напуштат Европската унија доколку не се сменат правилата за имиграција.

– Оние што сметаат дека Брегзит е зад нас, дека преговорите се одвиваа добро и дека можеме да се вратиме на работа како и обично, прават многу сериозна грешка. Ако ништо не се промени, ќе има други Брегзити, истакна поранешниот еврокомесар за францускиот неделник „Ле Поинт”.

Барние, со претседателска номинација од десничарската Републиканска партија пред изборите во април, предизвика изненадување минатата недела, барајќи од Франција да се ослободи од надзорот на европските судови. На настанот на Републиканската партија минатиот четврток, тој го повтори својот повик за мораториум на имиграцијата во Франција и вети нови правила кои ќе им отежнат на луѓето трајно да се населат во земјата.

– Не можеме да го направиме сето тоа, без да ја вратиме независноста на судството, додаде Барние.

Тој им одговори на критичарите, кои го обвинија за предавство на неговата долгогодишна посветеност на моделот на ЕУ, кој бара од земјите да ги почитуваат европските закони, поддржани од Европскиот суд на правдата.

– Бев Европеец пред овие луѓе и ќе бидам и потоа. Не ми требаат лекции за европска посветеност, објасни Барние.

Wonder Momo (https://animeflix.nl/m/q1W1) Episode 5

Website https://aniwatch.pro: Watch Voltron: Defender of the Universe aniwatch Episode 52 anime online

KissAnime Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

Ulysses 31 Pilot (Dub) Episode Full

Reverbnation: https://www.reverbnation.com/artist/animeflixnl

Designcontest: https://www.designcontest.com/client/kissanimemx/