December 13, 2019 08:24
Свет

Бананите ги напаѓа опасна болест

Во Латинска Америка првпат се појави гливична болест што ги напаѓа бананите од видот кавендиш, соопштија властите, пренесе Би-би-си.

Се работи за вид на габа наречена фусарум што предизвикува таканаречена панамска болест на плантажите со банани и е забележана во Колумбија. Оваа болест се шири низ целиот свет со децении и е исклучително тешка за лекување. Поголем дел од бананите увезени од САД и ЕУ се од видот кавендиш.

Иако оваа гливична болест не е опасна за луѓето, експертите сметаат дека е може опасно да ги загрози залихите на банани од овој вид.

Во светот постојат повеќе од 100 видови банани, кои се испорачуваат во различни бои, облици и големини, а нешто помалку од половина од глобалното производство се темели на овој вид, кавендиш. Овие банани се попогодни за превоз од другите видови, а даваат и изразито многу високи приноси по хектар. Гливичната болест би можела да ги нападне и другите видови банани.

Нови вести

Конзервативците на Џонсон пред убедлива победа

Igor

Русија нареди депортирање на вработени во американски универзитет

zane

Сенатот ја потврди кандидатурата на Џон Суливан за амбасадор на САД во Русија

zane