October 19, 2021 03:35
Свет

Ашраф Гани: Заминувањето од Кабул е најтешката одлука во мојот живот

Поранешниот авганистански претседател Ашраф Гани им се извини на луѓето во Авганистан откако избега во Обединетите Арапски Емирати.

„Заминувањето од Кабул беше најтешката одлука во мојот живот“, рече тој, додавајќи дека му е жал што не можел да направи нешто поинаку.

Гани го напушти Авганистан додека талибанските милитанти напредуваа кон Кабул на 15 август.

Тој рече дека нема намера да ги напушти своите луѓе, но дека тоа е единствениот начин.

Во изјавата споделена на Твитер, Гани рече дека немал избор и дека морал да ја напушти земјата за да избегне насилство од поголеми размери.

„Отидов по убедување на палатата, луѓето ме советуваа дека мојот престој ќе предизвика улични борби што се случија во градот за време на граѓанската војна во 1990-тите“, напиша тој, додавајќи дека го сторил тоа за да го спаси Кабул и шест милиони жители.

Тој рече дека посветил 20 години за да помогне Авганистан да стане демократска, просперитетна и независна држава.

Гани повторно ги отфрли неоснованите, како што ги нарече, обвинувања дека отпатувал во Обединетите Арапски Емирати со околу 169 милиони долари.

Поранешниот 72-годишен претседател, кој беше жестоко критикуван од другите авганистански политичари за напуштање на земјата, рече дека наскоро ќе зборува за настаните што доведоа до негово заминување.

Отфрлајќи ги обвинувањата дека зел големи суми пари со себе кога ја напуштил земјата, Гани рече дека не му било дозволено ниту да ги соблече сандалите и да ги облече чевлите.

Талибанците, кои ја презедоа контролата врз Авганистан во голема офанзива пред повеќе од три недели, на почетокот на оваа недела објавија формирање на целосна машка, привремена влада за управување со земјата.

Во средата десетици жени во Кабул и североисточната авганистанска провинција Бадакшан протестираа против новата влада, велејќи дека нема да прифатат влада без жени.

Watch Magic Knight Rayearth OVA (Dub) Episode 3

Website https://aniwatch.pro: Watch To Heart 2: Dungeon Travelers aniwatch Episode 2 watch animes

4Anime: City Hunter anime episode 51 online free at https://4anime.biz 4anime hunter hunter

Website https://animefreak.ws: Watch Legend of Crystania: The Motion Picture animefreak Episode Full watch animes

Mixcloud: https://www.mixcloud.com/gogoanimelol/

Methodspace: https://www.methodspace.com/members/gogoanimelol/profile/