January 16, 2022 20:51
Македонија

Ахмети-Ќучук: Датум за преговори што е можно поскоро, подготвени за компромис

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети денес го пречека бугарскиот европратеник Илхан Ќучук.

Европратеникот Ќучук му изрази сочувство на претседателот на ДУИ, Али Ахмети во врска со трагичната несреќа во Бугарија, притоа потенцирајќи дека властите во Софија во соработка со оние во Скопје се ангажирани за целосно расчистување на случајот.

Ахмети изрази благодарност за брзата и многу ефикасна реакција на бугарските власти.

Спорот со Бугарија и решавањето на овој спор меѓу двете земји беше дел од разговорот меѓу Ахмети и Ќучук, со посебен акцент постигнувањето на договор што е можно поскоро и надминувањето на овој спор бидејќи патот на Република Северна Македонија кон Европската Унијата е од особена важност, исто како и решавањето на прашањата за кои се разговараше во дијалогот без никакво одлагање со претседателот Радев и со новата влада во Софија.

Во овој случај, лидерот на ДУИ изрази честитки за одржаните избори во Бугарија и изборниот резултат, надевајќи се на што поскоро формирање на институциите.

Целиот процес треба да се затвори без одложувања бидејќи ако не се затвори сега, спорот меѓу двете земји ќе се одолговлекува со години и ќе го блокира евроинтегративниот процес на Република Северна Македонија, а од друга страна во голема мера би влијаел на безбедноста на земјата, регионот, но истотака и повеќе да се работи за повисок и подобар животен стандард на граѓаните, изјавија на средбата претседателот Ахмети и бугарскиот европратеник.

Двајцата соговорници разговараа и за можноста за одредување датум за првата Меѓувладина конференција во наредните месеци и за почеток на преговорите за членство на почетокот на 2022 година.

https://animedao1.com/. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

watch anime dub Demon Slayer -Kimetsu no Yaiba- The Movie: Mugen Train

AnimeDao Hunter x Hunter (2011) Episode 147

AnimeDao Mother of the Goddess’ Dormitory

AnimeDao So I'm a Spider, So What?

Death Note Episode 33