February 17, 2019 11:22
Македонија

Ахмети остава можност за консензуален кандидат

ДУИ остава отворена врата за одлука за консензуален кандидат изјави денеска партискиот лидер Али Ахмети. Тој не верува дека ќе има и предвремени парламентарени избори заедно со претседателските.

-За доброто на државата е да имаме заеднички кандидат и да се разговара со сите политички субјекти со цел да се постигне консензус.Останува отворено прашање и ќе одлучи раководството на ДУИ. Јас не верувам дека ќе има предвремени парламентарни избори бидејќи треба Македонија има поважна агенда особено сега по затворање на важни прашања како преспански, охридски и договор со Бугарија. Разочаран сум од албанскиот опозициски блок бидејќи не сакаат да соработуваат во однос на престедателски кандидат, вели Ахмети.

Related posts

Таравари ги информирал европратениците Флекенштајн, Кукан и Вајгл за договорот постигнат со Заев

Igor

Хуманитарниот настан на Фабрика Карпош за време на саемот за градежништво

24news

„Правда за Груевски“ достави барање до Иванов да го прекине прогонот

Igor