October 16, 2021 19:35
Македонија

Ахмети: Договорот за името Скопје и Атина ќе го потпишат во сабота

Ахмети: Договорот за името Скопје и Атина ќе го потпишат во сабота

Лидерот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети, во вечерашното интервју за приштинската телевизија Т7, најави дека договорот меѓу Атина и Скопје ќе биде потпишан во сабота, јавува дописникот на МИА од Приштина.

Договорот ќе го потпишат премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, во присуство на највисоки претставници на Европската унија, рече Ахмети, не прецизирајќи каде ќе се случи потпишувањето.

Лидерот на албанската партија која е на власт во македонската Влада рече дека во процесот на преговорите меѓу Скопје и Атина имало неколку опции за името на државата, но дека „Република Северна Македонија“ е конечната која е договорена меѓу двете влади и која ја прифати и албанскиот фактор во земјата.

Website https://animeheaven.pro: Watch High School DxD animeheaven Episode 12 animeheaven dragon ball super

https://4anime.biz persona 4 the animation season 2

Website https://animeflix.nl: Watch The Silver Guardian 2 (Dub) animeflix Episode 6 animeflix fruits basket

Website https://aniwatch.pro: Watch Ranma ½ Super (Dub) aniwatch Episode 3 anime websites

Wikidot: http://www.wikidot.com/user:info/kissanimemx

Folkd: https://www.folkd.com/user/gogoanimelol