Свет

Астероид широк еден километар ќе прелета покрај Земјата вечерва во 22:50 часот

Астероидот за кој се проценува дека е широк околу еден километар, ќе прелета вечерва покрај Земјата.

Според наводите на Центарот за проучување на објекти во близина на Земјата на НАСА, кој следи потенцијално опасни комети и астероиди кои би можеле да се судрат со нашата планета, астероидот ќе мине на оддалеченост од околу 1.9 милиони километри од Земјата.

Астероидот е познат како 7482 (1993 PC1), а откриен е во 1994-та година, соопштила НАСА, пренесува “CNN”.

Не се очекува тој да ја погоди Земјата, но ова е најблиску што ќе е приближи до Земјата во наредните два века, покажуваат проекциите на НАСА.

Астероидот ќе биде најблиску до Земјата во 22:51 часот по наше време.

Покрај 7482 (1993 PC1), уште три астероиди ќе минат денеска покрај Земјата, наведува НАСА.

 

AnimeFreak - Watch Anime Online for Free. Subbed & Dubbed. AnimeFreak #1 Site to watch thousands of dubbed and subbed anime episodes including Dragon Ball Super, Attack on Titan, Naruto Shippuden, One Piece

SK8 the Infinity (Dub) Episode 10

AnimeFreak Dragon Ball Super (Dub) Episode 124

AnimeFreak Pokémon Journeys: The Series

TSUKIMICHI -Moonlit Fantasy-

Death Note Episode 32