October 20, 2021 14:36

Асоцијацијата за организација на настани незадоволна од петтиот пакет мерки

Valentina

Членките на Асоцијацијата ИВАП кои се директно вклучени во организацијата на настани не се задоволни од петтиот пакет економски мерки што вчера го презентираше Владата.

Мерката 11 од овој пакет која е наменета токму за овој сектор, според Асоцијацијата, не е воопшто помош, ниту пак може да помогне во надминувањето на сегашната состојба во која се наоѓа оваа индустрија.

– Во мерката 11 која е наменета за нашиот сектор, се предвидени средства за организација на настани за реализација на проекти од исклучителен јавен и државен интерес, мерка што не претставува помош, туку реализација на програма и активности на Владата за 2021. Нејасно е кои се тие проекти од државен интерес, по кои критериуми ќе се одбираат проектите? Дали помош ќе добијат сите или само одбраните? За кој период се однесуваат?, прашуваат од Асоцијацијата.

Во денешната реакција, Асоцијацијата потсетува дека настаните биле први забранети како мерка за спречување на ширењето на пандемијата. Точно цела година, велат од Асоцијацијата, се соочуваме со предизвик како да опстанеме и да ги одржиме во живот нашите фирми.

– Во периодот што следи, ќе ги дефинираме нашите следни чекори и ставови и ќе реагираме соодветно се со цел да ја спасиме нашата индустрија, велат од Асоцијацијата.

Watch The Devil is a Part-Timer! Episode 13

Website https://animekisa.in: Watch Chang An Huan Jie animekisa Episode 40 dubbed anime

Website https://animetv.cc: Watch Princess Nine animetv Episode 26 3 animetv to

AnimeHeaven: The Hakkenden: Legend of the Dog Warriors Part 2 (Dub) anime episode 7 online free at https://animeheaven.pro animeheaven one piece

Wakelet: https://wakelet.com/@gogoanimebe

Triberr: https://triberr.com/animeflixnl