Спорт

Асистенција на Елмас во триуфмот на Наполи, Специја го изненади Милан

Екипата на Наполи без поголеми проблеми  со 0:2 славеше на гостувањето кај Болоња во рамки на 22 коло од Серија А. Удел во победата на Наполи имаше и македонскиот репрезентативец Елиф Елмас кој му асистираше на Ирвинг Лозано при постигнување на првиот гол во 20 минута.

Истиот фудбалер на самиот старт од второто полувреме по додавањето од Фабијан Руиз го постави конечниот резултат.

Наполи остана на третото место на табелата со 46 бода, само два помалку од Милан и четири помалку од лидерот Интер кој има и натпревар помалку. Болоња остана на 13 место со 27 бода.

Специја стигна до неверојатна 2:1 победа на „Сан Сиро“ над Милан во завршница кој сигурно ќе предизвика многу дискусии во Италија, откако судијата Марко Сера имаше необична улога во драмата во последните минути, за „росонерите“ да пропуштат шанса да избијат на првото место на табелата. Наполи, пак, конечно, сврза две победи во низа со 0:2 триумфот кај Болоња со двата гола на Ирвинг Чаки Лозано.

„Росонерите“ дојдоа во водство во финишот на првото полувреме со фантастичниот гол на Рафаел Леао, откако неколку минути претходно Тео Ернандез успеа да промаши пенал. Меѓутоа, Специја, иако е само 16. место на табелата, покажа дека не е тим за потценување, откако во 64. минута израмни преку Колумбиецот Кевин Агудело.

Тогаш следуваше лудите последни минути. Милан беа во офанзива во обид да дојдат до победнички гол, и во еден момент топката дојде кај Жуниор Месијас кој ја смести топката во голот, но секунди претходно судијата Сера не дозволи предност туку реши да покаже фаул. Тој им се извини на фудбалерите на Милан, но одлуката веќе бешее направена.

Притисокот на Милан продолжи со слободниот удар на Ибрахимовиќ и пречката во последните секунди, пред Специја од контранапад да постигне гол преку Емануел Гјаси.

Animeflix - Watch your favorite anime online FREE.. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

DARLING in the FRANXX (Dub)

My Hero Academia (Dub) Episode 6

Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba (Dub)

watch anime Black Clover

ANIMEFLIX DARLING in the FRANXX (Dub) Episode 22