November 28, 2021 06:54
Свет

Аселборн: Европа не би преживеала без владеење на правото

Крајот на владеењето на правото би значел крај на Европа, предупреди денеска министерот за надворешни работи на Луксембург, Жан Аселборн, само неколку дена пред разговорите меѓу лидерите на ЕУ за продлабочување на спорот за владеење на правото во Полска.

– Европа нема да го преживее крајот на владеењето на правото. Европа ќе умре од такво сценарио. Европа е изградена врз демократија, слобода, почитување и владеење на правото, истакна Аселборн пред состанокот со европските министри задолжени за европски прашања во Луксембург.

Тој додаде дека почитувањето на правото треба да се почитува и во земји чии влади дека владеењето на правото не е толку важно.

– Ако го оспорите владеењето на правото, тоа го правите со причина, а причината е да ја задржите власта, истакна Аселборн.

AnimeFLV: the Garden of sinners Chapter 8: The Final Chapter anime episode Full online free at https://animeflv.uk anime to watch

AniWatch Watch english anime Online in HD for FREE

Watch anime online for free at AnimeHeaven black clover anime heaven

Website https://animepahe.cc: Watch Wan Jie Xian Zong animepahe Episode 40 anime streaming

WCOStream Watch english anime Online in HD for FREE