July 23, 2019 14:29
Свет

Арчил Талаквадзе нов претседател на грузискиот Парламент

Грузискиот парламент денеска го избра кандидатот на владејачката партија Грузиски сон, Арчил Талаквадзе, за свој нов претседател, откако претходниот претседател на собранието поднесе оставка по насилните протести во Тбилиси.

Талаквадзе беше избран едногласно откако пратениците од опозицијата ја напуштија седницата во знак на протест поради одбивањето на владејачката партија да разговара за министерот за внатрешни работи, за кого опозицијата смета дека е одговорен за прекумерната употреба на полициска сила против демонстрантите.

Нови вести

Џонсон: Ќе завршиме со брегзит до 31 октомври

zane

Москва: Маневрите на јужнокорејските ловци ја загрозиле безбедноста на руските бомбардери

zane

Трамп и Конгресот договорија ново зголемување на државниот долг на САД

Igor