July 21, 2019 02:34
Свет

Армијата изврши државен удар во Габон

Во Габон армијата соопшти дека извршила државен удар, а на улиците на главниот град Либервил има тенкови и други вооружени возила.

На програмата на државната телевизија на Габон се појавија војници и соопштија дека е извршен државен удар со цел, како што трвдат,  враќање на демократијата.

На програмата се појави војник кој прочита соопштение во кое се наведува дека армијата ја презела контролата врз Владата.

Жителите на Либервил изјавиле дека на улиците во градот има тенкови и вооружени возила.

Претседателот на Габон Али Бонго, кој на функцијата е од 2009 година, е вон земјата од октомври, а постои сомнеж дека доживеал мозочен удар.

Тој на жителите на Габон им испратил новогодишна порака од болница во Мароко.

Нови вести

Порторико: Во операција под назив „Косово“ уапсени шверцери на хероин и кокаин

Daniela

Расте напнатоста поради запленетиот танкер, британски министер го предупреди Иран

Daniela

Во Хонгконг откриена лабораторија за експлозив непосредно пред најавените масовни протести

Daniela