January 28, 2022 23:50
Свет

Аризона ја тужи федералната влада поради обврзната вакцинација 

Аризона стана првата сојузна држава што поднесе тужба против централната влада поради одлуката на претседателот Џо Бајден за обврзна вакцинација на федералните службеници и компаниите со 100 или повеќе вработени. 

Чекорот е со цел да се девалвира одлуката на Бајден, јави дописникот на МИА од Вашингтон.

Генералниот обвинител на Аризона, републиканецот Марк Брнович изјави дека тужбата е против „неуставната” одлука на претседателот, кој е демократ. 

– Федералната влада не може да им кажува на луѓето да се вакцинираат поради Ковид-19. Администрацијата на Бајден повторно глуми со нашите закони и создава преседани за промоција на својата радикална агенда, изјави Брнович за американските медиуми. 

Генералниот обвинител на Аризона започна постапка во окружен суд со барање одлуката за обврзна вакцинација да се прогласи за неуставна. 

Указот на Бајден е обврзна мерка за вакцинација во време кога бројките на случаи на коронавирусни инфекции поради сојот „делта” во САД се зголемуваат. 

Според наредбата, вработените во компании со кадар од 100 и повеќе треба да се вакцинираат или да се тестираат еднаш неделно. Работодавачите кои не ги исполнуваат овие барања се соочени со казни во висина од 14.000 долари за секое нарушување.

https://animeheaven1.com/. AnimeHeaven is the best animes online website, where you can watch anime online completely free. No download, no surveys and only instant premium streaming of animes.

anime heaven au Attack on Titan Season 3

animeheaven es AnimeHeaven Attack on Titan Final Season

watch anime online That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2

The Rising of the Shield Hero (Dub)

anime heaven au AnimeHeaven That Time I Got Reincarnated as a Slime (Dub)