September 25, 2021 01:33
Македонија

Аплицирани 1.411.735 дози вакцини, ревакцинирани 647.769 граѓани

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, а во тек е и теренска вакцинација. На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 763.965 граѓани.

Прва доза вакцина вчера примиле 2.057 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 13.493 граѓани.

Во државата вкупно се аплицирани 1.411.735 дози вакцини, а ревакцинирани се 647.769 граѓани.

Со последните бројки 55 проценти од населението над 40 години имаат примено барем една доза вакцина и 30 отсто од населението над 18-39 години е вакцинирано со барем една доза вакцина.

Граѓаните без закажан термин се вакцинираат, во постоечките вакцинални пунктовите низ државата. Децата од 12 до 18 годишна возраст се вакцинираат со согласност од родител.

Вакцините се безбедни и ефикасни и се единствениот начин да се победи пандемијата. Само со комплетна вакцинација се спречува тешка форма на болеста се намалува шансата од заболување како и смртен исход од истата.

KissAnime Watch english anime Online in HD for FREE

AnimeKisa Watch english anime Online in HD for FREE

Otona nya Koi no Shikata ga Wakaranee! (https://animeflix.nl/m/Vgm6) Episode 8

AnimeBee: IGPX: Immortal Grand Prix anime episode 13 online free at https://animebee.to watch anime free

Gallery autodesk: https://gallery.autodesk.com/users/HZVXLSCDFT2Y

Seekarticles: https://seekarticles.com/members/animefreakws/