June 16, 2021 16:58
Македонија Хроника

Апелација ќе расправа за жалбите за затворските казни за Јовановски и Јанева

Апелацискиот суд во Скопје денеска на седница треба да ги рагледа жалбите за првостепената пресуда за случајот „Рекет” со која Бојан Јовановски – Боки 13 е осуден на девет, а поранешната специјална обвинителка Катица Јанева на седум години затвор.

Апелација може да ги потврди казните со што би станале правосилни, или предметот да го врати на повторно судење.

Истрагата за случајот „Рекет” обвинителката Вилма Русковска ја отвори во јули, а судењето почна во ноември 2019 година.

Обвинението беше поднесено против три лица. На првото рочиште за овој случај обвинетитот Зоран Милевски-Кичеец ја прифати вината и на следното рочиште беше осуден на три години затвор. Другите двајца обвинети Јовановски и Јанева, се изјаснија дека се невини и против нив се водеше судска постапка во Основниот кривичен суд – Скопје во која беа презентирани низа материјални и вербални докази од страна на Обвинителството.

Пресудата со која Јовановски доби девет, а Јанева седум години затвор беше изречена на 18 јуни 2020 година.

Јовановски и Јанева во моментов се наоѓаат во домашен притвор.

AnimeFreak anime freaks: SK8 the Infinity (https://animefreak.ws/m/OgxJ) Episode 12

4Anime 4anime death parade: Boruto: Naruto Next Generations (Dub) (https://4anime.biz/m/YOVJ) Episode 105