September 24, 2021 08:32
Свет

Анкета: Граѓаните на ЕУ и даваат предност на Меркел во однос на Макрон

На хипотетичко прашање за кого би гласале за „претседател на ЕУ”, доколку Ангела Меркел и Емануел Макрон се единствени кандидати, повеќе од половина од испитаниците во Холандија, Шпанија и Португалија се изјасниле за германската канцеларка во заминување.

Во сите 12 земји опфатени со новото истражување, вклучително и Франција, има повеќе жители кои се за германската канцеларка Меркел отколку за францускиот претседател Макрон, само што мнозинството е помало во некои држави, објави Европскиот совет за надворешни работи (ЕЦФР).

Генерално, 41 отсто од испитаниците би гласале за Меркел, а само 14 отсто за Макрон, се наведува во студијата на независниот тинк-тенк ЕЦФР.

Исто така, се наведува дека поддршката на Ангела Меркел се разликува од земја до земја, па на пример во Холандија е за 27 процентни поени повисока отколку во Бугарија. Анкетата покажа дека „58 отсто од Холанѓаните, 57 проценти од Шпанците и 52 отсто од Португалците би гласале за Меркел, а не за Макрон”. Од друга страна, во Бугарија, 31 отсто од испитаниците би гласале за Меркел, а 12 процента за францускиот претседател, додека останатите или нема да гласаат или не знаат за кого да гласаат. Макрон би добил најмногу гласови во Унгарија, 24 проценти, но повторно помалку од Меркел, за која 44 проценти од Унгарците би го дале својот глас на хипотетичките избори за претседател на Унијата.

Помалку од десет отсто од граѓаните во Холандија, Шпанија, Италија и Полска би гласале за Макрон.

Website https://animedao.nl: Watch My Next Life as a Villainess: All Routes Lead to Doom! X (Dub) animedao Episode 3 animedao boruto

Watch anime online for free at AnimeKisa anime websites

Website https://animeflix.nl: Watch Eternal Alice animeflix Episode 13 anime sites

KissAnime: High Score Girl: Extra Stage (Dub) anime episode 3 online free at https://kissanime.mx kissanime official site

Myanimelist: https://myanimelist.net/profile/animeflixnl

Roundme: https://roundme.com/@kissanimemx/about