June 17, 2019 17:11
Спорт

Андреску сензационална победничка во Индијан Велс

Тинејџерката од Канада Бјанка Андреску е сензационалната победничка на мастерсот во Индијан Велс. Андреску, 60 на ВТА листата, во финалето ја победи Германката Анжелик Кербер со 2:1 (6:4, 3:6, 6:4). Мечот траеше два часа и 18 минути.

18-годишната Канаѓанка потенцијалот го најави на Австралија опен, а во Индијан Велс ја збриша конкуренцијата.

На патот до финалето таа ги победуваше Ирина Бега, Доминика Цибулкова, Стефани Фогел, Џијанг Ванг, ја декласира Гарбиње Мугуруса со 6:0, 6:1, а во полу-финалето ја победи Елина Свитолина.

Андреску сезоната ја започна на 178 место, во Индијан Велс дојде како 60 во светот, а од денес се наоѓа на 24 позиција на ВТА листата.

Нови вести

Јувентус платиле само милион евра за Маурицио Сари

Filip

Погба е дел од плановите на Солскјер, и покрај најавата дека си заминува

Igor

Долгот на Фенербахче надминал 650 милиони долари

zane