August 2, 2021 20:41
Македонија

Андоновски: Промена на изборен модел на три месеци пред избори не е соодветно

Стефан Андоновски, член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на гостувањето на телевизија Телма во емисијата „Топ тема” говорејќи за промена на изборен модел, рече дека став на партијата е дека мнозинскиот изборен модел би дал добри резултати на директност на избирањето, ако тоа ние целта што треба да се постигне.

-Промена на изборен модел на три месеци пред избори не е соодветно, посебно кога не се знае што се сака ниту со отворените листи, односно кој модел на отворени листи го сакаме во Европа има десетици видови, рече Андоновски.

Тој укажа дека партијата се залага за избори во еден изборен круг и оти треба заедно да се отворат темите и за отворени листи и градоначалник во еден круг.

За темата за соработка и коалиции, Андоновски рече дека, ВМРО-ДПМНЕ е отворена за соработка со сите.

-Слоганот Македонија за сите луѓе најдобро го кажува тоа како ВМРО-ДПМНЕ ја гледа Македонија. Ние не ја гледаме државата како држава на две пруги, на една оние од власта, другата за сите други, а тука се буквално сите. Ние не го менуваме концептот за македонско национално единство и сакаме да ја извадиме Македонија од двостепеност или на пример за некој има вакцини за некој не, рече Андоновски.

WCOStream - Watch anime online, English dub anime. Wise Man's Grandchild (Dub) Episode 12

Watch anime online for free at 4Anime persona 4 animation reddit. Ajin 2nd Season OVA Episode Full

AnimeDao - Watch English Subbed Anime Online | AnimeDao Official. Shattered Angels (Dub) Episode 12

KissAnime 500px: https://500px.com/p/kissanimemx?view=photos