June 28, 2022 07:30
Свет

Андерсон: НАТО ќе биде посилен со Шведска и Финска

Целосната руска агресија против Украина доведе до пресвртница за Шведска да одлучи да аплицира за членство во НАТО, изјави шведската премиерка Магдалена Андерсон (Андерсон) во Роуз Гарден.

„Мојата влада дојде до заклучок дека безбедноста на шведскиот народ најдобро ќе биде заштитена во рамките на НАТО, а тоа е поддржано со многу широка поддршка во шведскиот парламент“, рече Андерсон стоејќи до американскиот претседател Џо Бајден и финскиот претседател.

Таа посочи дека НАТО ќе биде посилен со Шведска и Финска како членки.

„Ние сме обезбедувачи на безбедност со софистицирани одбранбени способности. А ние сме шампиони на слободата, демократијата и човековите права. Имаме долга традиција на обемна воена соработка со НАТО вклучувајќи ги сите мисии. И токму сега ги зголемуваме трошоците за одбрана и што побргу ќе достигнеме 2 отсто од БДП“, додаде таа.

Андерсон поддршката на САД за членството на Шведска во НАТО ја нарече фундаментална, но рече дека со нетрпение очекува дијалог со Турција за да ги реши нејзините грижи, пренесуваат медиумите.

link tài xỉu go88 go88 đánh lô đề game bài go88

https://sunwin.gg/