September 25, 2021 02:13
Свет

Англија го укинува карантинот за вакцинираните патници од ЕУ и САД

Англија од следната недела на сите вакцинирани посетители од Европската унија и САД ќе им овозможи да влезат во земјата без задолжителен карантин, соопшти денеска британскиот министер за транспорт, Грант Шапс,  што е веста што долго ја очекуваа авиокомпаниите и туристичките компании.

Британската туристичка индустрија остро ја критикуваше владата за пребавното отворање на земјата, тврдејќи дека не ја искористи водечката позиција во светот со вакцинирањето, со што на ЕУ и даде предност во привлекувањето туристи.

Владата соопшти дека од 2 август сите патници вакцинирани со вакцини одобрени во ЕУ и САД нема да мора да одат во карантин. Одлуката ги опфаќа најголемите девет пазари во Велика  Британија според бројот на посетители уште од пред пандемијата со Ковид-19.

Отворањето на Англија најверојатно ќе го следи и остатокот од Обединетото Кралство.

„Патниците, меѓутоа, пред поаѓање и веднаш по пристигнувањето во Англија ќе треба да бидат тестирани за Ковид-19″, напиша министерот Шапс на Твитер.

Овој потег ќе им помогне на авиокомпаниите и туристичките агенции да го интензивираат работењето по 16 месеци ограничувања, што многумина ги доведе до сериозни финансиски тешкотии.

Акциите на „Бритиш ервејс” пораснаа за три проценти, на „Изи-џет” за четири и на „Виз-ер” за пет проценти.

Website https://animefreak.ws: Watch Okko's Inn animefreak Episode 24 animefreak site

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance (Dub) (https://animeflv.uk/m/VJol) Episode Full

AnimeDao Watch anime online, English anime online HD

Scorched Bread Episode 10

Social microsoft: https://social.microsoft.com/Profile/animeflixnl

Bigpictureclasses: https://www.bigpictureclasses.com/users/animefreakws