August 19, 2019 12:57
Свет

Амстердам најави нови даноци за туристичко преноќување

Градските власти на Амстердам најавија нови даноци на турстичките преноќувања, чиј број изминатите години нагло порасна, а новите приходи од туризмот ќе бидат насочени во одржување на градот.

Амстердам веќе наплаќа седум отсто од данокот на хотелски сметки, а градските власти најавија нови даноци со кои хетелските гости за ноќевање во иднина ќе плаќаат дополнителни 3 евра во градската благајна.

Со оваа мерка Амстердам очекува да ги зголеми приходите за ополнителни 100 милиони евра годишно, кои ќе ги насочи во помош за сочување на историските панорами на градот.

Исто така градот планира во следните неколку години да вложи 289 милиони евра во одржување на мостови, канали и улици.

Нови вести

Ричард Гир: Салвини е мал Трамп кој користи омраза и незнаење

zane

(Видео) Скандал во Велика Британија, принцот Ендрју ја посетувал вилата на Џефри Епштајн

zane

Лабуристите бараат Парламентот да ја прекине летната пауза

Igor