January 28, 2022 14:50
Свет

Америка со порака до Русија: Повлечете ги војниците од украинската граница или ќе следат тешки санкции

Соединетите Американски Држави ја повикаа Русија да ги повлече своите војници од украинската граница, предупредувајќи дека руската инвазија ќе предизвика санкции потешки од сите досега воведени, пренесуваат светските агенции.

„Не знаеме дали претседателот Владимир Путин донел одлука да изврши инвазија. Знаеме дека тој поставува капацитети да го стори тоа на краток рок, ако така одлучи“, изјави американскиот државен секретар Ентони Блинкен, цитиран од агенциите.

Тој додаде дека ако Русија помине низ конфронтација кога станува збор за Украина, тие јасно ставаат до знаење дека ќе одговорат решително, вклучително и преку економските мерки од кои се воздржуваа во минатото.

Блинкен одби да наведе со какви санкции може да се соочи Русија и ги охрабри Москва и Киев да се вратат на дипломатијата и да го оживеат мировниот план за источна Украина од 2014 година.

Американскиот државен секретар во Рига, по консултации со министрите за надворешни работи на НАТО и Украина, зборуваше за руската акумулација на повеќе од 90.000 војници во близина на границата, се додава во новинарските извештаи.

4anime.biz. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

anime to watch How NOT to Summon a Demon Lord Ω

That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2 Part 2 Episode 8

Your Name.

anime sites Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Mugen Train Arc

Tokyo Revengers (Dub)