March 7, 2021 10:11
Свет

Америка по инаугурацијата: Може ли Бајден да ги залечи раните

Во деновите по инаугурацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден, попуштаат обемните безбедносни мерки, припадниците на Националната гарда се повлекуваат од градските улици, се отвораат метални огради со кои беа обезбеден Капитол Хил, како и станиците во метрото.

На денот на кој беше објавено поништувањето на мерките за итни случаи најавени пред и за време на инаугурацијата, се чини дека обичното секојдневие е веднаш зад аголот, пишува Гласот на Америка.

Ен, жителка на Вашингтон во последните три децении, сончевото утро го користи да шета по делумно деблокираните централни улици на американската престолнина.

Исто така, таа не се двоумеше да размени збор два со некои од 25.000 припадници на Националната гарда, ангажирани во обезбедувањето на Вашингтон, кои се уште не се повлечени од областа на комплексот Капитол Хил.

Таа зграда, пред повеќе од две недели, беше цел на насилен упад од приврзаниците на поранешниот претседател Доналд Трамп.

-Чувствувам дека сега се е полесно – но од друга страна, јас сум свесна за сериозноста на предизвиците што треба да се решат, изјави за Гласот на Америка жителката на американската престолнина, додавајќи дека е задоволна што новата администрација има план да се бори против пандемијата на коронавирусто.

„Се разбира, тој план треба да биде подетален и сигурно ќе се подобри, но тоа е најзначајниот предизвик во моментот. Затоа што доколку не успееме во тоа – се друго паѓа во вода. Ме радува и тоа што се вративме на Парискиот договор за климата, тоа не е прашање што има врска само со САД, тоа стана светска тема, изјави жителката на главниот град која вели дека следела бројни претседателски инаугурации .

Нејзиниот ентузијазам не го дели ниту еден, како што ни рече, од приврзаниците на поранешниот претседател Доналд Трамп.

Рој Вендел, кој живее во Западна Вирџинија, е загрижен за заострените безбедносни мерки во градот.

-Инаугурираме нов претседател – и голем број вооружени момци се распоредени на улиците, зад бодликавите жици. Како да е друга земја. Тоа не е Америка каква што би сакала да биде , вели Вендел.

Љубопитните граѓани, исто така, почнаа да се собираат на делумно деблокираната Авенија на независноста во Вашингтон, централниот градски булевар што го дели просторот меѓу споменикот на Џорџ Вашингтон и бројните државни, јавни и културни институции – и, од друга страна, комплексот Капитол Хил.

Тука се и трите млади лекарки вработени во болницата во населбата Џорџтаун во Вашингтон – кои утрото го користеа за рекреација и возење велосипед.

-Мислам дека најважно е повторно обединување на земјата. Особено во однос на социјалната и расна еднаквост. Со приближување на луѓето. И мислам дека тоа беше централната тема на инаугурацијата. Беше речено дека не е важно кој си, од каде потекнуваш и како изгледаш. И мислам дека Бајден направи исклучително важна работа со избирото на трансродов кандидат за позицијата помошник секретар за здравство. Така тој покажа дека американската нација не е поделена, вели Сима, една од многуте здравствени работнички вклучени во борбата против Ковид-19, вработена во универзитетската болница во Џорџтаун.

Во согласност со нејзиниот повик, таа даде свои проценки за приоритетите што треба да се решат.

-Масовната вакцинација е најважната работа. Ми се чини дека многу луѓе што ги познавам, мои роднини и членови на семејството, тешко доаѓаат до вакцини. Пристапот до нив треба драстично да се олесни. Второ е образованието. Мандатот на администрацијата на Трамп беше обележан со недостаток на знаење и ширење на дезинформации. Тоа треба да се коригира, рече Сима, кој веќе неколку години живее во Вашингтон.

Нејзините колеги додадоа уште неколку, како што ги забележаа, значајни предизвици.

-Повторното поврзување со земјите е многу важно, реформите во областа на имиграцијата, образованието, како и климатските промени. Свесна сум дека тоа е повеќе од една работа, но новиот претседател веќе потпиша седумнаесет декрети и е посветен на она што треба да се направи, изјави Шофа Свитхар.

Според нејзината колешка Мелиса – важен фокус на новата американска администрација треба да биде економијата.

-Треба да се обнови – за да преживеат малите претприемачи. Повторно да се ​​отворат рестораните. Сепак, важно е да биде безбедно – и затоа вниманието првенствено треба да се насочи кон вакцинацијата, заклучи Мелиса.

Во деновите пред инаугурацијата – беше надмината бројката од 400.000 смртни случаи од последиците на Ковид-19 во САД, додека во истиот период, бројот на граѓани кои аплицираа за надоместоци за невработеност беше речиси еден милион. Меѓутоа, тоа е мрачната реалност, која, според очекувањата на повеќето наши соговорници, ќе биде надмината.

-Неверојатно е што може да донесе новиот ден. Јас сум многу оптимист во насока во која ќе одат САД, изјави Амелија Рајан, која дојде на инаугурацијата на американскиот претседател од американската држава Масачусетс, оддалечена речиси 800 километри, и ја следеше на екранот на неговиот мобилен телефон.

„Барам напредок. Мојата маска вели напредок на локално ниво. Тоа е исто така име на организација која се обидува да донесе промени од дното кон врвот. Во исто време, очекувам реформите да се движат од врвот до дното. Решавање на наследството на расизмот во нашата земја, како и подобрување на инфраструктурата. Мислам дека не очекуваат одлични четири години. Јас сум полна со надеж , подвлече Амелија.

Џозеф Бајден, 46-от американски претседател, ја презеде функцијата по бурниот период и постизборната криза – на која претходеа тензии предизвикани од обвинувања за наводни изборни нерегуларности отфрлени од американските власти.

Покрај борбата против пандемијата, новиот претседател се соочува и со предизвици во областа на надворешната политика, најмногу во однос на Кина и Русија, но и во редефинирање на односите со некои членки на Европската унија и традиционалните трансатлантски партнери.

Watch The Seven Deadly Sins: Revival of the Commandments (Dub) Episode 1 (https://animeheaven.pro/m/20MO/ep-1) at website https://animeheaven.pro bleach anime heaven

Kaguya-sama: Love is War Season 2 (https://animeflix.nl/m/qLLv) Episode 12 at website https://animeflix.nl. See more highschool of the dead animeflix