December 6, 2022 21:27
Свет

Американскиот носач на авиони се вкотви во Јужна Кореја

Американски носач на авиони денеска се вкотви во Јужна Кореја за првпат по четири години, придружувајќи им се на други воени бродови што се толкува како демонстрација на сила за да се испрати порака до Северна Кореја.

Американскиот воен брод Роналд Реган и други бродови од ударна група се вкотвија во поморската база во Бусан, пристанишен град на југот на земјата, јави агенцијата Јонхап.

Нивното пристигнување претставува најголемо распоредување на воени бродови во областа. Станува збор за зајакнување на „стратешките капацитети” во таа област како средство за одвраќање насочено кон комунистичка Северна Кореја, односно зачувување на регионалната безбедност.

„Импозантниот американски носач на авиони пристигна денеска во Јужна Кореја на своите први комбинирани вежби со јужнокорејската морнарица во близина на полуостровот во последните пет години, додека сојузниците се стремат да го зајакнат одвраќањето на се поголемите севернокорејски воени закани. Авионот УСС Роналд Реган со нуклеарен погон се закотви во командата на флотата РОК во Бусан, 390 километри јужно од Сеул, поради загриженоста за можноста Северот да изврши нуклеарна проба или други провокации”, информира Јонхап.

Командантот на ударната група, адмирал Мајкл Донели, рече дека станува збор за зајакнување на односите со јужнокорејските сојузници и интероперабилноста меѓу двете морнарици, додавајќи дека „пораките им се препуштени на дипломатите”.

– За нас ова е можност да вежбаме тактики и операции, рече Донели.

Јужнокорејскиот претседател Јун Сук-Јол, кој е на функција од мај 2022 годинасе залага за заеднички воени маневри со САД и други манифестирања на воена моќ како предупредување за Северна Кореја, која изврши рекорден број ракетни проби оваа година.

Пјонгјанг одбива да го прекине развојот на својата нуклеарна програма и проектили.