October 26, 2021 19:37
Свет

Американскиот Конгрес одобри нови санкции против 35 руски милијардери и политичари

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес синоќа одобри нацрт закон кој налага воведување санкции за 35 претставници на руската политичка и бизнис елита обвинети од страна на опозиционерот Алексеј Навално за корупција и нарушување на човековите права.

Нови санкции се одбрени и за купување руски хартии од вредност, а поради руската вмешаност во изборите во САД.

Предлог законот се нуди како амандман на буџетот за одбрана на САД.

„На администрацијата и се налага да сепроверат 35 нарушители на човековите права и клептократи за санкционирање, и именувањето на секој од нив е одобрено од Комитетот за правила”, се наведува во твит објавен синоќа од конгресменот Пол Масаро.

Меѓу најистакнатите имиња на списокот за санкции се милијардерите Роман Абрамович, Олег Дерипаска и Алишер Усманов, како и Генадиј Тимченко. Понатаму, овде се имињата на директорите на Росњефт и Газпром, Игор Сечин и Алексеј Милер, како и на првите лица на државните банки ВТБ и ВЕБ, Андреј Костин и Игор Шувалов. Под санкции можат да се најдат премиерот Михаил Мишустин, градоначалникот на Москва Сергеј Собјанин и други високи владини и регионални службеници.

Во меѓувреме, Долниот дом на Конгресот изгласа и воведување забрана за купување и продажба на руски облигациски долг на вторичниот пазар од страна на американски компании. Мерката е донесена поради вмешаноста на Москва во американските избори. Ваква мерка веќе постои, но е за забрана на директно купување руски хартии од вредност.

Според агенцијата Блумберг, Стопанската комара на САД е против оваа мерка затоа што ги ограничува можностите на американските банки да ги сервисираат своите корпоративни клиенти во Русија.

Animepahe: Neo Tokyo (Dub) anime episode Full online free at https://animepahe.cc watch anime

GoGoAnime Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

AnimeBee Watch anime online, English anime online HD

Website https://animetv.cc: Watch Angel Densetsu animetv Episode 2 anime online

Atlas dustforce: http://atlas.dustforce.com/user/kissanimemx

Dribbble: https://dribbble.com/animeflixnl/about