January 27, 2020 01:48
Македонија

Амбасадорката Брнс воодушевена од Охрид и гостиварската баклава

Новоименуваната американска амбасадорка Кејт Брнс, првиот викенд од својот мандат во нашата земја го помина во посета на Охрид.

Бернс за посетата на Охрид и гастрономските специјалитети кои ги пробала во нашата земја, објави на официјалниот твитер профил на американската амбасада.

– Возбудена сум од мојата прва посета на Охрид. Воодушевена од неговата природна и културна убавина и импресионирана од мојата прва пастрмка и баклава. Сакам да видам повеќе од убавината и разноликоста на Северна Македонија и да научам повеќе за државата, пишува на твитер профилот на американската амбасада.

Амбасадорката на враќање од Охрид кон Скопје поминала низ Гостивар и се почестила со парче баклава од слаткарницата Рекорд.

Во петокот Бернс присуствуваше на отворањето на 59-тото издание на „Охридско лето” и настапот на виолинистката Ванеса Меј во Антички Театар во Охрид.

Нови вести

Филиче: Годинава започнува изградбата на новиот Клинички центар во Ѓорче Петров, набавуваме и 70 нови возила за итната медицинска помош  

Igor

Детектор: Граѓаните се против увоз на отпад и целосно подготвени да почнат со селекција

Igor

„Јавна соба“ стана група „Само за возрасни“, во неа политичари и бизнисмени

Igor