October 18, 2021 12:26
Магазин

Амазон вложува пет милијарди долари во нов „облак” склад во Нов Зеланд

Одделот за „облак” услуги за складирање податоци на Амазон ќе гради ново виртуелно подрачје во Нов Зеланд. Ова го соопшти министерот за дигитална економија и комуникации на оваа земја – Дејвид Кларк.

„Амазон е втората најголема технолошка компанија во светот и, сега, вложува во создавање „облак” на Нов Зеланд. Ова ќе поттикне раст на националниот дигитален сектор и натамошно закрепнување на економијата на земјата по пандемијата на Ковид-19. Вкупната инвестиција на Амазон ќе биде околу 7,5 милијарди новозеландски долари (околу 5,2 милијарди американски долари), што покажува високо ниво на доверба од меѓународната бизнис-заедница”, се вели во соопштението на Кларк, објавено на интернет-страната на Министерството.

Тој, исто така, истакна дека изградбата на нови центри за складирање податоци ќе создаде и нови работни места за тамошното население.

„Технологиите за облак ќе играат важна улога во развојот на дигиталната економија на Нов Зеланд и проширувањето на дигиталните јавни услуги”, вели тој.

KissAnime: Remake our Life! Recap anime episode Full online free at https://kissanime.mx black clover kissanime

https://gogoanime.be gogoanime 19

Watch My Girlfriend is Shobitch OVA (Dub) Episode Full

WCOStream: One Punch Man 2nd Season Specials anime episode 6 online free at https://wcostream.cc dubbed anime

Torgi gov: https://torgi.gov.ru/forum/user/editDone/1431946.page

Ulule: https://www.ulule.com/gogoanimelol/#/