September 19, 2021 22:22
Свет

Ал-Кадими: Во Ирак веќе не се потребни американски војници за борбата против ИД

Ирачкиот премиер Мустафа ал-Кадими изјави дека на неговата земја веќе не и требаат американските трупи за да се борат против таканаречената Исламска држава, но формалната временска рамка за нивно прегрупирање ќе зависи од претстојните разговори со американските власти, на почетокот на следната недела.

Ал-Кадими за американските медиуми кажа дека Ирак ќе продолжи да бара помош од САД за обука и воено-разузнавачки податоци.

Ирачкиот премиер утре ќе замине за Вашингтон, каде треба да се сретне со американскиот претседател Џо Бајден, со кого ќе ја предводи четвртата рунда стратешки преговори, јавуваат американските медиуми.

-Нема потреба од никакви странски трупи на ирачко тло, рече ирачкиот официјален претставник, додавајќи дека ирачките безбедносни сили и војската се способни да ја бранат земјата без коалициските сили предводени од САД.

Ал-Кадими додаде дека евентуалното повлекување на американските војници ќе се темели на потребите на ирачките сили, што минатата година покажаа дека можат сами да извршуваат независни мисии против Исламската држава.

-Војната против ИД и подготвеноста на нашите сили бараат посебна временска рамка, а тоа ќе зависи од преговорите што ќе ги водиме во Вашингтон, додаде ал-Кадими.

САД и Ирак во април се согласија дека преминот кон мисија за обука и советување ќе значи дека ќе заврши борбената улога на американската армија во оваа земја, но тие не се согласија за временската рамка кога транзицијата на мисијата да заврши.

На утрешниот состанок во Белата куќа, Бајден и Ал-Кадими се очекува да ја прецизираат оваа временска рамка, која најверојатно ќе биде до крајот на годината.

САД од крајот на минатата година во Ирак задржаа околу 2.500 војници, со наредба на поранешниот претседател Доналд Трамп.

AnimeFLV: Saint Seiya the Movie: Evil Goddess Eris anime episode Full online free at https://animeflv.uk devilman crybaby animeflv

AnimeFreak: Sorcerer on the Rocks (Dub) anime episode 2 online free at https://animefreak.ws dubbed anime

Website https://gogoanime.be: Watch To Heart gogoanime Episode 13 gogoanime death note

Website https://animebee.to: Watch ARP Backstage Pass: Celebrate Good Time - Short Stories animebee Episode Full stream anime online

Hulkshare: https://www.hulkshare.com/gogoanimelol

Mobygames: https://www.mobygames.com/user/sheet/userSheetId,830158/