September 22, 2019 11:09
Свет

Ал Завахри ги повика муслиманите да нападнат цели на Запад

Лидерот на терористичката мрежа Ал Каида Ајман ал Завахри ги повика муслиманите да нападнат цели во САД, Европа, Израел и Русија, во говор по повод 18 години од терористичките напади во САД на 11 септември.

Во видео снимка што ја објави милитантна група, Ал Завахри (68) ги критикуваше и „повратниците” од џихад, обраќајќи им се на оние кои во затвор го смениле ставот за нападите на 11 септември и сега го сметаат за неприфатлив поради цивилните жртви.

– Ако сакате џихадот да се фокусира само на воени цели, американската армија е присутна во целиот свет, од исток до запад. Вашите држави се полни со американски бази, и со сите тие неверници и корупцијата што ја шират, вели Ал Завахри на снимката.

Ал Завахри е Египќанец кој стана лидер на Ал Каида после убиството на Осама бин Ладен во 2011 година. Се претпоставува дека се крие некаде во пограничниот регион меѓу Авганистан и Пакистан, а според извештај на ОН тој е во лоша здравствена состојба, но не се наведуваат други детали.

Нови вести

Намерно со автомобил удрил во влез од џамија

Igor

Претседателот на Колумбија го спореди Мадуро со Милошевиќ

Igor

Поради бомба тешка 5,5 тони Полска мора да евакуира 42.000 граѓани

Igor