October 15, 2019 11:43
Свет

Ал Багдади: Во тек се нови операции на ИД

Медиумската мрежа на Исламска држава денеска објави аудио снимка, во која се тврди дека е од водачот на таа терористичка организација, Абу Бакр ал-Багдади, во која тој предупредува дека се во тек нови операции.

– Операциите се одвиваат на различни фронтови, вели Багдади на снимката објавена на мрежата Ал Фуркан. Тоа е негова прва порака од април.

Тој наведе неколку локации каде ќе бидат извршени нападите, како што се Мали и Левантскиот Залив, но не го откри времето за можните напади.

Нови вести

Трамп: 1.000 американски војници остануваат на Блискиот Исток

zane

Жена загина при експлозија која урна зграда во Русија

zane

Австриската СПО е во големи долгови по поразот на изборите

Valentina