January 29, 2022 08:59
Македонија

Алтернатива утре ќе oдлучи дали ќе влезе во Влада

Наместо вечерва, Алтернатива утре вечер ќе одржи централно претседателство во Тетово на кое ќе одлучува за тоа дали ќе биде дел од Владата заедно со СДСМ и ДУИ по постигнатиот напредок за соработка меѓу премиерот Зоран Заев и лидерот на партијата Африм Гаши.

Одложувањето на партискиот состанок, како што соопштија од Алтернатива, е поради почит кон 45-те починати во страотната несреќа во Бугарија кои денеска се погребуваат.

Лидерот на партијата Африм Гаши досега имаше три средби со претседателот на СДСМ, Зоран Заев, на кои беше договорен програмскиот дел од идната соработка и започнаа разговорите за кадровските решенија за учество на Алтернатива во Владата.

Иако бргу ги усогласија програмските определби, се чини дека преговорите околу цената за влезот на алтернативците и зголемување на парламентарното мнозинство со четворицата нивни пратеници нема да оди така лесно. Засега не се откриваат детали од кадровските преговори, но се шпекулира дека алтернативците бараат едно вицепремиерско место, три министерски места како и три заменици-министри, а понудата од Заев е двајца министри и двајца заменици.

Во игра се министерствата за здравство, труд и социјала, земјоделство, култура и информатичко општество и администрација.

https://animeflix1.com/. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

ANIMEFLIX My Hero Academia Season 3

ANIMEFLIX The Misfit of Demon King Academy: History’s Strongest Demon King Reincarnates and Goes to School with His Descendants (Dub) Episode 4

watch anime free How NOT to Summon a Demon Lord Ω

anime websites Black Clover

ANIMEFLIX Tokyo Ghoul Episode 7