January 18, 2020 07:45
Македонија

Алијанса за Албанците по објавување на видеото за „Рекет“ пак бара обвинител од ЕУ,

Алијансата за Албанците повторно побара обвинител од ЕУ откако во медиумите денеска се појави видео за случајот „Рекет”.

-Бараме под итно да се превземат сите законски мерки за да се расчисти целосно случајот и да се прошири истрагата. Истовремено бараме да се отвораат истраги за сите предмети кои што се во предистражна постапка, како што е предметот ,,Пациент” и други. Случајот ,,рекет” е доволен доказ дека сите тие случаи се пропаднати поради ,,рекет” додека видео-матерјалот кој што е објавен денес го потврдува тоа. Алијансата за Албанците уште еднаш го повторува барањето за ,,Обвинител од ЕУ” како решение за излез од ќорсокакот во кој е најден нашиот правосуден систем, велат од АА.

Нови вести

Муцунски: Ако го почитуваме Уставот, законите и меѓународните стандарди убеден сум дека овој парламентарен состав ќе го донесе Законот за јавно обвинителство

Igor

Заев: Вработени над 6.000 преку Младинската гаранција

Igor

(ВИДЕО) Трипуновски се снимаше како им „држи лекции“ на вработените во подрачната единица во Берово

Igor