February 4, 2023 06:19
Спорт

Алвеш повторно даде контрадикторни искази во случајот силување

Бразилскиот фудбалер Дани Алвеш уште еднаш непрецизно сведочеше во случај на силување.

Според „Ел Мундо”, жртвата на Бразилецот опишала една од тетоважите на Алвеш – во форма на полумесечина на десната страна на стомакот. Кога судијата го праша Дани за ова, фудбалерот изнесе две различни верзии. Алвес потврдил дека има таква тетоважа, но изјавил дека девојката го нападнала додека тој седел на тоалетот. Слушајќи го ова, судијата забележа дека жртвата нема шанси да ја види тетоважата доколку Алвеш седеше, бидејќи неговиот стомак ќе биде покриен со кошулата.

По забелешката на судијата, Алвеш повторно го смени сведочењето. Тој изјавил дека жртвата не го нападнала толку, туку самиот Бразилец станал од тоалетот, поради што девојката ја видела тетоважата. Фудбалерот изјави дека сексот бил спонтан и по согласност на двете страни. Жртвата тоа го негира.

Девојката која го обвини Алвеш за силување одби обештетување и сака Дани да оди во затвор. Фудбалерот досега три пати даваше контрадикторни искази.

Пред неколку дена Алвеш беше уапсен под сомнение за силување. Поранешниот фудбалер на Барселона, ПСЖ и Јувентус се соочува со затворска казна од 4 до 12 години.