December 12, 2019 01:22
Балкан

Албански новинар му подари речник на албански јазик на Вучиќ

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ доби на подарок речник на албански јазик од дописникот на албанската телевизија „Клан“, Идриз Сефери.

„На Неговата екселенција претседателот Александар Вучиќ, мојот личен речник за подобро разбирање во иднина отколку во минатото“, пишува во посветата на речникот што му го подари за време на интервјуто што го водеше со Вучиќ за телевизијата „Клан“.

Претседателот на својот инстаграм-налог „budućnostsrbijeav“ објави фотографија со посветата и врачувањето на речникот.

Нови вести

По Сараево, и Косово го прогласи Хандке за персона нон-грата

Filip

Тачи: Провокација е пораката на Вучиќ дека Србија сака компромис, но не е и признавање на Косово

Filip

Без договор заврши средбата Курти – Мустафа за формирање на новата влада на Косово

Filip