July 23, 2021 17:27
Економија

Албанија: За првпат во оптек банкнота од 10.000 лека  

Албанија: За првпат во оптек банкнота од 10.000 лека  

Тирана, 17 јуни 2021 (МИА) –  За првпат, Централна банка на Албанија пушта во оптек банкнота од 10.000 лека, чијашто вредност одговара на нешто повеќе од 80 евра или 100 американски долари. 

Според гувернерот Гент Сејко, банката на овој чекор се одлучила со цел да одговори на зголемената побарувачка за готовина во земјата со растот на економската активност, како и побарувачката за „физички банкноти со повисок квалитет и безбедност“. 

Банкнотата 10.000 лека има двојно поголема вредност од претходната најголема апоен од 5.000 лека, што е во оптек во Албанија. 

На банкнотата заедно со голем број безбедносни елементи има симболи на албанското знаме и химна и портрет на познатиот поет и публицист Александар Ставре Дренов( 1872-1947), кој е автор на текстот и музиката на  албанската национална химна. 

Новата банкнота ќе стане законско средство за плаќање на 31 овој месец. вт/зш/ 

 

4Anime Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed. Watch Seishun Buta Yarou wa Bunny Girl Senpai no Yume wo Minai Picture Drama Episode 5

KissAnime - Watch Anime Online Free English Sub & Dub | Kiss Anime. Initial D Second Stage Episode 13

Watch anime online for free at AnimeDao animedao twitter. Gulliver no Uchuu Ryokou (Dub) Episode Full

KissAnime Ourstage: https://ourstage.com/kissanimemx