December 12, 2019 01:49
Спорт

Адеми со гол и асистенција го водеше Динамо до убедлив триумф над Ференцварош

Maкедонскиот репрезентативец и капитен на Динамо Загреб, Аријан Адеми беше најдобар поедниец на натпреварот во Будимпешта каде неговиот тим славеше со убедливи 0:4 над Ференцварош и обезбеди место во плејоф рундата за пласман во Лигата на шампионите.

Хрватскиот првак одигра само 1:1 на домашен терен, но го поправи впечатокот на реваншот.

Адеми капитенски го отвори мечот постигнувајќи го толку важниот прв гостински гол за водство на Динамо, а во продолжение испорача и една асистенција, овозможувајќи му на Шпанцот Олмо да реализира. Адеми беше еден од најзаслужните за големата победа иако играше само до 69. минута, затоа што во тие моменти неговиот тим веќе имаше три гола предност.

Последна пречка за Динамо за пласман во групната фаза на ЛШ ќе биде норвешки Розенборг.

Нови вести

(Видео) Хамилтон ја испроба Јамахата на Роси, Докторот го возеше Мерцедесот

Igor

Адеми со забелешки за судењето во поразот од Сити

Igor

Веспрем му се реваншира на Еурофарм за поразот во Битола

Igor