November 28, 2021 06:58
Спорт

Адеми го очекува пауза од околу два месеци

Македонскиот фудбалски репрезентативец и капитен на повеќекратниот хрватски шампион Динамо од Загреб, Аријан Адеми ќе мора да направи подолга пауза поради здобиена на неодманешниот квалифиакциски дуел Македонија – Германија во Скопје. Адеми ја напушти играта во 29 минута, а по направените детални лекарски прегледи констатирано е дека се здобил со повреда на скочниот зглоб. Рехабилитацијата за овој тим на повреди е околу два месеци и затоа тешко е да се очекува дека ќе се врати на клупските и репрезентативните обврски пред зимската пауза, пренесуваат хрватските медиуми.

 

Германскиот репрезентативец Каи Хаверц несмасно нагази на ногата на капитенот на Динамо, по што овој неможеше да го продолжи натпреаврот. 

 

Ова е втора посериозна повреда во оваа сезона за Адеми откако во јули имаше проблеми со мускулот на десната нога. Оваа повреда ја заработи на дуелот меѓу Динамо и Омонија поради што пропушти 10 мечеви.

Македонската репрезентација во ноември ќе ги игра двет последните средби од групата за мундијалските квалификации со Ерменија на гости и со Исланд дома на кои мора да забележи победи и да ги чека исходите на Романија, која сега е вторпласирана, за евентуалена рокада на табелата и настап во баражот за учество на СП во Катар.

4Anime Watch anime online, English anime online HD

Website https://animekisa.in: Watch The Magnificent KOTOBUKI animekisa Episode 12 watch anime

Website https://animeflix.nl: Watch Legacy of Aru Kararu animeflix Episode Full death note animeflix

AnimeBee: Honkai Impact 3 Animation: Will of the Herrscher anime episode Full online free at https://animebee.to animes online

Cowboy Bebop: The Movie - Knockin' on Heaven's Door (https://animefreak.ws/m/WzRv) Episode Full