June 21, 2021 18:41
Свет

Агенција на ОН наведува дека 42.000 Палестинци ги напуштиле своите домови во Газа

Околу 42.000 Палестинци во Појасот Газа ги напуштија своите домови поради израелските воздушни напади на крајбрежната територија, јави ДПА, додавајќи дека тие побарале засолништа во 50 училишта управувани од Агенцијата за помош и работи на ОН во Појасот Газа, изјави денеска портпаролот на организацијата.

По  нападите повеќе од 2.500 луѓе се останати без покрив над главата, откако им се уништени домовите.

Израел соопшти дека нападите се насочени само кон позициите на милитантите, но некои од  нив се насочени кон преполните станбени реони од Газа, пренесува ДПА.

Израел наведува дека нејзината војска прави се што може за да се избегнат цивилни жртви.

AnimeDao animedao tower of god: Watch Wonder Egg Priority Episode 2 (https://animedao.nl/m/POro/ep-2)

GoGoAnime your name gogoanime: Boruto: Naruto Next Generations (Dub) (https://gogoanime.be/m/Llga) Episode 119