July 23, 2021 20:09
Македонија

„Автопатот со факти наспроти беспаќето на опасните дезинформации“ – јавен настан на ЦИВИЛ

Скопје, 16 јуни 2021 (МИА) – Колку се опасни дезинформациите и говорот на омразата за безбедноста и стабилноста на државата, дали институциите имаат капацитет за справување со злонамерните дезинформации, колку и на кој начин можат граѓанските организации и медиумите да се вклучат во заштитата од злонамерните дезинформации и хибридните закани, се само дел од прашањата што ќе бидат отворени на денешниот јавен настан „Автопатот со факти, одговорност и решителност наспроти беспаќето на опасните дезинформации“ што го организира ЦИВИЛ.

На настанот ќе зборуваат националниот координатор Марјан Забрчанец, доцентот при Катедрата за меѓународно јавно право, м-р Љупчо Стојковски, уредникот на Вистиномер и Критинк, изданија на Фондацијата Метаморфозис, Владимир Петрески и претседателот на ЦИВИЛ, Џабир Дерала.

Настанот ќе биде емитуван во живо на Фејсбук страницата и на видео каналот на ЦИВИЛ, а ќе се одржи без публика. Дозволено е присуство на ТВ екипи, со строго придржување кон протоколите за заштита од КОВИД-19.

Панелот е дел од проектот „Европски перспективи“ кој ЦИВИЛ го спроведува со поддршка од Министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија од 1 април оваа година. Преземањето на содржините е добредојдено, според лиценцата Creative Commons 4.0. мч/скс/

AniWatch Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed. Watch Aladdin and the Wonderful Lamp Episode Full

Watch anime online for free at 4Anime 4anime death parade. Oban Star-Racers (https://4anime.biz/m/4aBZ) Episode 1

AnimeFreak Watch english anime Online in HD for FREE. Stella Women's Academy, High School Division Class C³ Episode 13

KissAnime Mystrikingly: https://kissanimemx.mystrikingly.com/