September 19, 2019 13:07
Свет

Автобус полн со кинески туристи излета од патот, 13 загинати

Најмалку 13 луѓе загинаа кога автобус полн со кинески туристи излета од патот во Лаос, пренесуваат кинеските медиуми.

Во автобусот, во кој се наоѓале 43 кинески туристи, двајца водачи и возачот од Лаос, повредени се и десетина луѓе, од кои двајца се во животна опасност.

Не е наведено од кои националности се жртвите.

Автобусот излетал од патот меѓу главниот град на Лаос, Виентиана и туристичкиот центар Луанг Прабанг.

Медицински тим на кинеската војска кој бил во Лаос отпатувал за Луанг Прабанг за да им пружи помош на повредените.

Нови вести

Трамп: САД можат да влезат во која било земја само со еден телефонски повик

Valentina

Џон Болтон: Обидите на Трамп за преговaрање се осудени на пропаст

zane

Американски генерал: Предноста на НАТО во однос на Русија се истопи

zane