January 25, 2022 06:35
Свет

Австрија го укинува карантинот, но не и за невакцинираните

Австрија ќе дозволи повторно отворање на голем број активности, од продавници и театри до ресторани и фризери, кога ќе го укине карантинот, објави владата во средата, но многу федерални провинции остануваат претпазливи и постепено ќе се отвораат.

Невакцинираните ќе останат во карантин, потврди новиот канцелар Карл Нехамер.

„За сите невакцинирани погодени од фактот дека се во карантин, постои јасна понуда: можете да излезете ако ја искористите можноста да се вакцинирате“, рече Нехамер, додавајќи дека целта е да се охрабрат што е можно повеќе луѓе. да ја прими првата доза.

Одлуката на владата значи преминување од униформни мерки на национално ниво кон конкретни за девет провинции. За работите да бидат уште поконфузни, брзото отворање ги вклучува западните провинции Форарлберг и Тирол, кои имаат највисока инциденца на Ковид-19 во земјата, соодветно.

„Некои провинции ќе дејствуваат постепено со текот на времето, а Бургенланд, Форарлберг и Тирол веднаш ќе донесат национална одлука“, рече тиролскиот гувернер Гинтер Платер на заедничката прес-конференција со канцеларот Карл Нехамер и министерот за здравство Волфганг Муекштајн.

Форарлберг и Тирол се алпски австриски сојузни покраини кои во голема мера зависат од зимскиот туризам. Хотелите низ Австрија беа затворени поради заклучувањето, иако скијачките патеки останаа отворени.
Австрија затвори пред две недели поради рекорден број случаи на коронавирус. Инфекциите во меѓувреме се намалија, но бројот на пациенти на интензивна нега продолжува да расте.

Владата вети дека карантинот нема да трае подолго од 20 дена, а тој период истекува во недела.

Горна Австрија, која долго време беше најтешко погодена од пандемијата и се граничи со Германија и Чешка, останува затворена до 17 декември.

Главниот град Виена ќе дозволи само отворање на кафулиња и ресторани, една недела по укинувањето на карантинот, а сите продавници и божикни саеми ќе бидат отворени во понеделник.

Австриските медиуми јавуваат дека уште три сојузни покраини ќе го сторат истото и ќе отворат само хотели и ресторани во петок, на 17 декември.

watch subbed anime. AnimeHeaven is the best animes online website, where you can watch anime online completely free. No download, no surveys and only instant premium streaming of animes.

Attack on Titan Season 2 Episode 6

AnimeHeaven Horimiya

english dubbed anime Seirei Gensouki: Spirit Chronicles

AnimeHeaven Demon Slayer: Entertainment District Arc

online anime Suppose a Kid from the Last Dungeon Boonies moved to a starter town?