September 24, 2021 08:05
Свет

Австрија ги отвора границите и кон Чешка, Словачка и Унгарија

Австрија од полоќ ги отвора границите кон Чешка, Словачка и Унгарија, со што ќе се олесни патничкиот и товарниот сообраќај.

– Синхронизирано со отворањето на границите со Германија, Лихтенштајн и Швајцарија, сега се укинуваат граничните контроли на здравствените власти и на полицијата на премините со Чешка, Словачка и Унгарија, се наведува во соопштението на австриското Министерство за внатрешни работи.

Тоа значи дека ќе се намалат контролите на здравствените власти и полицијата односно ќе се спроведуваат само по случаен избор, а не како досега да се проверува секое возило.

Австриското МВР наведе дека граничната контрола воспоставени на границата со Унгарија поради мигрантите останува во сила.

Австрија најави и целосно отворање на границите од 15 јуни, но во зависност од епидемиолошкиот развој на Ковид-19.

Во Австрија регистрирани се 16.201 лица инфицирани со новиот коронавирус, од кои 629 починаа, а 14.524 оздравеле.

AniWatch Watch anime online, English anime online HD

AnimeDao: Neo Human Casshan anime episode 35 online free at https://animedao.nl animedao jojo

Website https://animeflix.nl: Watch Case Closed Movie 5: Countdown to Heaven (Dub) animeflix Episode Full animeflix boku no hero

AnimeBee: Utawarerumono (Dub) anime episode 26 online free at https://animebee.to free anime online

Molbiol: http://molbiol.ru/forums/index.php?showuser=1189414

Lawrence: http://www.lawrence.com/users/animeflixnl/