October 25, 2021 22:55
Спорт

Австралијката МекКардел по рекорден 44. пат го преплива Ла Манш

Австралиската маратонска пливачка Клои МекКардел по 44. пат го преплива Ла Манш и постави нов светски рекорд за кој и беа потребни 12 години, повеќе од 450 часови минати во студени води и најмалку 1.5 милиони завеслаи.

Досегашната рекордерка беше Британката Алисон Стритер, а рекордот за пливачи од 34 препливувања на каналот, кој ја дели Англија од Франција, 36-годишната МекКардел го собори минатата година.

МекКардел, која ги совлада вештините на пливањето дури на 11 годишна возраст, а со 19 години одлучи да се посвети на маратонското пливање, повеќе пати досега во кариерата двојно го преплива Ла Манш, а има и еден трикратен подвиг, кога во морето мина нешто повеќе од 37 часови.

Website https://animeheaven.pro: Watch InuYasha the Movie: Affections Touching Across Time (Dub) animeheaven Episode Full animeheaven boruto

TwistMoe: Battle Athletes anime episode 6 online free at https://twistmoe.net watch anime

Watch Digimon: Our War Game Episode Full

World Trigger 3rd Season (https://animeflv.uk/m/RJ9g) Episode 1

WCOStream Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed