Свет

Авганистан: Најмалку петмина загинати и 32 ранети во бомбашки напад во Газни

Најмалку пет лица загинаа утрово, а 32 се повредени во експлозија на автомобил-бомба во источниот авганистански град Газни, соопштија локалните власти.

Целт на бомбашкиот напад била зградата на авганистанската разузнавачка служба, изјави портпаролот на гувернерот на провинцијата Газни.

Повеќето од убиените биле војници. Нападот е извршен во време на растечко насилство во Авганистан, и покрај договорот меѓу талибанците и САД за заминување на странските трупи од државата до средината на 2021 година.